background image
חשוב לדעת

סיבות- בעיקר בגלל רמת אנדורגן בעייתית
כמה טיפולים?- 5 עד 12 בלייזר
כמה זה כואב?- סביל לחלוטין
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

הסרת שיער לא רצוי תתאים לגברים ונשים הסובלים משיעור יתר

שיער לא רצוי

חשוב לדעת

סיבות- בעיקר בגלל רמת אנדורגן בעייתית
כמה טיפולים?- 5 עד 12 בלייזר
כמה זה כואב?- סביל לחלוטין
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

הסרת שיער לא רצוי תתאים לגברים ונשים הסובלים משיעור יתר

לשיער הגוף שלנו יש כמה תפקידים כאשר בראש ובראשונה הוא נועד להגן על העור שלנו מפני זיהומים ומפגעים חיצוניים - העור מחלים מהר יותר באזורים שעשירים בזקיקי שיער וזאת ללא קשר לאופי השערה שהזקיק מצמיח (שיער עבות או שיער פלומתי). השיער גם מספק לגוף בידוד והגנה מפני השמש, מונע שפשופים ועוזר להפיץ פרומונים (כימיקל שגורם לתגובה של בעל חיים אחר מאותו המין) שמושכים את בני המין השני - קשה להדיף ריח כאשר אין שיער בגוף.

למרות כל מה שתואר לעיל, לשיער הגוף בימינו כבר אין תפקיד משמעותי. מסנני ההגנה מפני קרינה, ביגוד מתאים ואזורים מוצללים מהווים חוצץ מעולה מפני השמש, נשים וגברים אפשר למשוך בעזרת בשמים ובמרוצת השנים השיער הפך להיות בלתי רצוי ולא אסתטי ומאוד סביר שהוא גם יכחד במאות השנים הבאות שכן הוא פשוט מיותר.

ע״פ סקר שנערך לאחרונה התברר שמעט מאוד אנשים היו רוצים שיער באזורים שאינם הראש והגבות. גם נשים וגם גברים רוצים עור חלק ללא שערות. ככל שהאזור חשוף יותר, השיער הלא רצוי הופך לבעיה גדולה יותר. גילוח על בסיס יומי הוא מטרד של ממש - גוזל זמן וגורם לגירוי העור ותוצאותיו נשמרות על פני ימים ספורים בלבד. שיער לא רצוי אצל נשים בפנים ובגוף נקרא הירסוטיזם או תשעורת יתר.

עצרו רגע

אם נמאס לכם מה״קוצים״ שמשאיר גילוח ומכאב המריטה בשעווה, ישנן שתי טכניקות יעילות להסרת שיער - לייזר ואינפרא אדום. חשוב שתבחרו מכון המבצע טיפול בסוגי מכשירים שונים, בכדי להבטיח את הצלחת הטיפול בשערות שלכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ ממכונים מובחרים.

עצרו רגע

אם נמאס לכם מה״קוצים״ שמשאיר גילוח ומכאב המריטה בשעווה, ישנן שתי טכניקות יעילות להסרת שיער - לייזר ואינפרא אדום. חשוב שתבחרו מכון המבצע טיפול בסוגי מכשירים שונים, בכדי להבטיח את הצלחת הטיפול בשערות שלכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ ממכונים מובחרים.


מהן הסיבות לשיער לא רצוי אצל נשים?

צמיחת יתר של שיער לא רצוי נגרמת בעיקר בגלל רמות גבוהות של אנדרוגן (הורמון גברי) או כאשר זקיקי השיער רגישים יותר לרמות של אנדרוגן נורמלי. כל אישה מייצרת באופן נורמאלי כמות אנדרוגנים נמוכה אולם ישנם תנאים רפואיים שגורמים לאישה לייצר יותר מדי אנדרוגננים.

רמת אנדרוגנים גבוהה אצל נשים, גורמת לצמיחת שיער מוגברת (הדומה לגברים) ולאפיונים גבריים נוספים כמו קול עמוק. כאשר אישה מגיע לפרקה היא מייצרת גם הורמון נשי וגם הורמון גברי והללו נמצאים באיזון, אם האיזון מופר, למשל בגלל אי סדרים בשחלות, יחול שיבוש בהפקת האנדרוגן (ייצור גבוה או נמוך) ו/או ליקוי בתפקוד של בלוטות יוֹתֶרֶת הַכִּלְיָה (אַדְרֶנָל) והתוצאה - צמיחה מוגברת של שיער לא רצוי.

נשים במדינות המזרח התיכון ובתת היבשת ההודית נוטות להצמיח יותר שיער מנשים במזרח אסיה, אפריקה וצפון אירופה. גם לתורשה יש השפעה רבה על צמיחת שיער לא רצוי (אם אמא שלך או סבתא שלך היו שעירות, קרוב לוודאי שגם את תסבלי משיעור יתר).

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (הפרעה אנדוקרינית שפוגעת בכ- 10 אחוז מהנשים), ווסת לא תקינה או הפסקת ווסת שמביאה לעליה במשקל הגוף הגורמת לפגיעה בפוריות והגדלת ציסטות בשחלות וגם ייצור מוגבר של הורמון LH שמגרה את השחלות לייצר כמות רבה של אנדרוגנים גורם לשיער לא רצוי.

שיער לא רצוי


הסרת שיער לא רצוי

ישנן מספר דרכים להסרת שיער לא רצוי מהגוף, יחד עם זאת, ברוב השיטות חלק מהשיער ישוב ויצמח מחדש.

טיפול הורמונלי ו/או דיאטה - עליך להפחית משקל כדי לצמצם את צמיחת השיער, משקל יתר עשוי לשנות את הדרך בה הגוף מייצר הורמונים, שמירה על משקל תקין תגרום לרמת אנדרוגן תקינה ללא שימוש בתרופות. אם את מייצרת רמות גבוהות של הורמון גברי היינו ממליצים לפנות לרופא שבדרך כלל ימליץ על תרופות מרשם למריחה או לבליעה שיאזנו את רמות האנדרוגן כגון: ספיירונולקטון, קטוקונזול, אלדקטון.

גילוח - טוב לרגלים ולידיים, פחות מומלץ לפנים. מעבר לזה אין מה להוסיף.

מריטה - על ידי פינצטה או מכשיר ייעודי, שיטה כואבת אולם אפקטיבית כאשר רוצים להיפטר משערות בודדות (עיצוב גבות?). לא מומלץ להשתמש במריטה על פני אזורים רחבים (עשויה לגרום לגירוי וזיהום בעור).

קרם - לא כל הקרמים להסרת שיער דומים ולכן חשוב לקרוא היטב את ההוראות. החומרים הכימיים במוצרים הללו ממסים את השערה, אסור להשאיר את המשחה על העור לאורך זמן שכן היא עלולה לשרוף אותו. מומלץ גם למרוח מעט קרם על אזור קטן כדי לוודא שאין תגובה אלרגית לפני שמורחים על אזורי הגוף השונים.

שעווה חמה - שעווה חמה מצריכה הכנה רבה והיא גם כואבת. היזהרו מזיהום ומכוויות. אין להסיר שיער בשעווה אם משתמשים במשחות נגד אקנה! אחרת אפשר למשוך גם את העור.

אלקטרוליזיס - בעזרת מחט וזרם חשמלי שורפים את זקיק השיער. ישנן שתי שיטות הסרה, אחת מגולוונת והשנייה תרמית, במגולוונת הורסים את הזקיק בצורה כימית ובתרמית משתמשים בחום כדי להרוס את זקיק השיער.

לייזר או פעימת אור (ipl) - שיטת הטיפול היעילה ביותר להסרת שיער אולם לשם כך דרושים מספר טיפולים. הטכניקה יעילה בעיקר על שיער כהה אולם כיום ישנם מגוון מכשירים שעובדים על כל צבע וגוון שיער (למעט שיער לבן, אדמוני או אפור). קרן הלייזר או פעימת האור הורסים את הזקיק, והשיער נושר באופן הדרגתי (תלוי בסוג המכשיר, בסוג השיערה ובגוון העור). השיער הופך לחלש ודליל ככל שמתמשכים הטיפולים. גם הלייזר וגם פעימת אור (ipl), מבוססים על קרן אור שהורסת את השיער אולם הסרת שיער בלייזר היא השיטה הטובה ביותר והיעילה ביותר להשגת תוצאות טובות. לאחר 5 עד 12 טיפולים הגוף יהיה חלק וללא שיער לא רצוי.


אודות מחבר ומתרגם המאמר

המידע שמובא לפניכם במאמר ״שיער לא רצוי״, תורגם מסקירה שנכתבה ע״י ד״ר גיא ברנט, דרמטולוג (רופא עור) שעוסק בענף הסרת השיער - חבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. הסקירה נערכה והותאמה לשפה העברית ע״י אורי לנדסברג - מנכ״ל ובעלים בעברו (משנת 2006) של מרכזים רפואיים בתחום הרפואה האסתטית והסרת שיער. במרכזים הרפואיים תחת ניהולו הועסקו רופאים ומטפלים שביצעו טיפולים להסרת שיער במגוון שיטות ובעיקר הסרת שיער בלייזר. מתוקף עבודתו, אורי מכיר כל אספקט בענף השיער, כולל הכרת מיכשור וטכנולוגיות להסרת שיער בהן הסרת שיער בלייזר, shr, קרן אור, אינפרה אדום ואפילציה (אלקטרוליזה).

הבהרה חשובה - כל האמור במאמר זה הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 15/04/2019

pointer arrow

רוצה גוף חלק? החיפוש שלך נגמר כאן!